jak się targować

5 wskazówek jak się targować za granicą

Jedną z najbardziej paraliżujących rzeczy kiedy znajdziesz się na rynku w obcym kraju, zwłaszcza, gdy nie mówisz w lokalnym języku, jest strach przed oszukaniem przez sprytnego sprzedawcę. Nikt nie chce przepłacać za pamiątki z podroży. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do targowania się o to co kupujesz, to przebywanie na rynku w obcym kraju może być trochę stresujące. Może Ci się wydawać, że wszyscy chcą Cię oszukać lub wykorzystać, ponieważ jesteś obcokrajowcem. Prawda jest taka, że targowanie się jest po prostu normalne w wielu częściach świata. Poniżej znajdziesz kilka zasad, o których należy pamiętać, aby uzyskać dobrą cenę w różnych częściach świata.

1. Poznaj wartość tego, co chcesz kupić.

Poradniki w internecie, podróżnicy, poznani turyści z innych krajów mogą dać ci wyobrażenie o tym, czego powinieneś się spodziewać. Jeśli sprzedawca zaproponuje niesamowicie wysoką cenę, od razu rozpoznasz, że jest wygórowana. Będziesz mógł zrezygnować z zakupu. Pamiętaj również, aby poznać dobrze kursy walut tak abyś nie musiał wszystkiego przeliczać po kilka razy w głowie. Jeśli znajdziesz się w ruchliwym, hałaśliwym miejscu będzie to jeszcze bardziej utrudnione. Jeśli odrobisz zadanie domowe i będziesz dobrze poinformowany to sprzedawca prawdopodobnie to wyczuje i zaproponuje Ci uczciwą cenę.

2. Nie daj się ponieść emocjom.

Łatwo się zdenerwować podczas, gdy się targujesz. Niezależnie od tego, czy bariera językowa utrudnia Ci komunikację, czy też sprzedawca proponuje Ci cenę, którą uważasz za zbyt wygórowaną. Zawsze zachowuj niezłomną postawę. Jeśli wyglądasz na zdenerwowanego lub niecierpliwego, pokazujesz sprzedawcy, że prawdopodobnie szybciej zaakceptujesz wyższą cenę.

3. Bądź uprzejmy.

Jest to zasada, której na pewno uczyłeś się w przedszkolu, ale pamiętaj – wciąż jest bardzo przydatna. To normalne, że podajesz lub pokazujesz sprzedawcy przedmioty, które chcesz kupić i od razu zaczynasz mówić o cenie. Spróbuj wnieść trochę lekkości do negocjacji, a sprzedawca zapewne to doceni. Nie traktuj tej interakcji zbyt poważnie. Uśmiechnij się, bądź przyjacielski, spróbuj mówić w ich języku, a sklepikarze będą bardziej skłonni dać ci dobrą cenę.

4. Nie ujawniaj kwoty którą chcesz przeznaczyć na zakup.

Jeśli powiesz sprzedawcy, że jesteś gotów wydać 100 $, a jest to twój absolutny limit, zgadnij, ile wydasz? Tak – 100 $. Zawsze zaczynaj swoją cenę wywoławczą znacznie niżej od tej, którą faktycznie chcesz wydać. Kupcy oczekują, że zignorujesz ich początkową (często absurdalną) ofertę i zaproponujesz swoją, niższą cenę.

Warto również zwrócić uwagę na sposób ubierania się. Jeśli jesteś turystą podróżującym po suku w Maroku, prawdopodobnie złym pomysłem jest nosić drogie jeansy, modne okulary, designerską torebkę czy robić sobie selfie najnowszym i największym modelem iPhona. Jeśli wyglądasz, jakbyś miał pieniądze, prawdopodobnie oznacza to, że możesz wydać więcej.

5. Bądź przygotowany, żeby zrezygnować z zakupów.

Sprzedawcy na targach mają przewagę w negocjacjach. Są właścicielami produktów i mogą zdecydować, czy chcą go sprzedać czy nie. Zupełnie inaczej niż w sklepie gdzie przy produktach są ceny. Ale ty masz większą przewagę: możliwość zrezygnowania z zakupów. Pamiętaj, że sprzedawcy chcą bardziej Twoich pieniędzy niż Ty potrzebujesz ich towarów. Pokazując, że jesteś gotów odejść, wyciągasz najpotężniejszą kartę ze swojej talii. Zrezygnuj z zakupu i odejdź z wydarzy się jedna z dwóch rzeczy. Sprzedawca może po prostu pozwolić ci odejść, co oznacza, że ​​i tak nigdy nie kupisz towaru za zaproponowaną przez Ciebie kwotę lub dogoni Cię i koniecznie będzie chciał Ci sprzedać towar w niższej, niż początkowa cenie.

Dodaj komentarz