Opaska na oczy a sen

Opaska na oczy a sen

Czy tylko podczas podróży?

Wsiadasz do samolotu, zapinasz pasy, zakładasz na oczy opaskę zaciemniającą i…. śpisz. Opaska na oczy z powodzeniem może być jednak wykorzystywana każdego dnia, no, może raczej nocy. Nie tylko w podróży.

Sen jest nam niezbędny.

To wiemy. To dlaczego tak późno chodzimy spać? Dlaczego wolimy oglądać do późnej nocy telewizję, grać w gry komputerowe, przeglądać portale społecznościowe  czy imprezować niż położyć się do łóżka?

Szkoda nam życia?

Czy nasz instynkt samozachowawczy jest za słaby? Hmm, chyba nie do końca tak to postrzegamy. Znam osoby, które twierdzą, że mają tyle spraw na głowie, że zabierają się za nie dopiero po północy, bo… wcześniej oglądają seriale. Niesamowite. Te same osoby wstają o 6:00 rano i jadą do pracy. Nawet nie wiem, jak długo śpią? 4 godziny? Nie wierzę, że to wystarcza do wypoczynku. Organizm nie jest w stanie się zregenerować. Oczywiście każdemu się zdarza krótki sen lub wręcz bezsenna noc – wszyscy rodzice małych dzieciaczków o tym wiedzą. Ale wiedzą też, że muszą choć raz w tygodniu pospać dłużej.

Podczas podróży

Podczas podróży – zwłaszcza długich i z przesiadkami, ilość snu jest mocno limitowana. Wtedy wykorzystujemy każdą chwilkę na to, aby zamknąć oczy i wyłączyć się na moment. A co zrobić, gdy jesteśmy zmęczeni, ale jest za jasno, aby usnąć? Wiem, wiem – swetry, koszule, nawet skarpetki, wszystko wówczas wykorzystujemy, aby osłonić oczy. A może jednak postawić na opaskę na oczy .  Idealnie ją dopasować i … zasnąć, uprzednio włożywszy do uszu zatyczki oczywiście.

Czy zdarzyło Wam się kręcić w łóżku i przewracać z boku na bok,

podczas gdy Wasza druga połówka czytała książkę? Oj, można się całkiem nieźle zdenerwować. Wtedy również opaska na oczy może być przez nas wykorzystana. Nie chowajcie podróżnych gadżetów do szafy po powrocie z wakacji czy podróży służbowej. Gadżety, choćby takie, jak opaska na oczy,  można wykorzystywać na co dzień, podczas weekendowych wyjazdów, czy podczas popołudniowej drzemki, kiedy chcemy się zregenerować. Śmiało możemy Wam podpowiedzieć, że zatyczki do uszu i opaski na oczy to przedmioty codziennego użytku. Moja przyjaciółka absolutnie wszędzie, gdzie zamierza spać zabiera swoją poduszkę, opaskę na oczy i zatyczki do uszu. Opasek ma już chyba ze sto. Przyjaciółki, jak się o tym dowiedziały, że ich używa na co dzień dawały jej w prezencie przy każdej nadarzającej się okazji. To właśnie od niej nauczyłam się wykorzystywać się te „przybory do spania”. No, ja nie zabieram poduszki. Poza tą podróżną, no ale to troszkę inna sprawa.

Pamiętajmy wszyscy – brak snu jest niezdrowy, dzieciaki gorzej funkcjonują w szkole, są bardziej agresywne, ale jednocześnie brak im energii, ich mózgi nie pracują na wysokich obrotach, a my w pracy jesteśmy rozdrażnieni i może się zdarzyć, że podejmiemy nieracjonalne decyzje. Po co? Wystarczy wysypiać się i choć czynników dobrego snu jest sporo, to cisza i ciemność z całą pewnością są w ich czołówce. Dobrej nocy!

Dodaj komentarz